Solucanlar Gübre Üretsin, Siz Kullanın veya Satın!

|. Solucan Gübresi Nedir? |. Solucan gübresi (vermikest), solucanın atıkları sindirerek doğrudan dışkıladıkları materyale denir. Saf ve zararlı patojenlerden arınık bir üründür. Tamamı suda çözünür formdadır ve bitkiler tarafından alınabilir elementler içermektedir. ||. Solucan Humusu Nedir? ||. Solucan humusuysa, hem solucan gübresini hem de toprak mikroorganizmaları tarafından işlenen humusu bir arada içeren üründür. Solucanlar verilen atıkların tamamını tüketemezler. Bu atıkların bir kısmı sistemdeki mikroorganizmalar ve diğer toprak canlıları tarafından işlenir. Bu nedenle elde edilen ürüne solucan humusu denir.

0
97

Kırmızı Kaliforniya solucanları ve onların gübrelerine dair birçok yazılı ve görsel kaynak zaten mevcut. Konuya hakimsiniz ve kolları sıvadınız!

Sermayeniz maliyetinizdir. Ayrıştırıcı nokta; üretimi ticari amaçla mı yoksa ticari amaç taşımadan mı yapacağınızdır. Ticari amacı olan yatırımcıları buraya alalım. Ticari amaç taşımayan yatırımcılar solucanların hızlı çoğaldığını göz önünde bulundurmalılar. Kırmızı Kaliforniya solucanı 3 ayda 2 katına çıkabilmektedir. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır. Soluncanlar nasılsa hızlı çoğaldıklarından kısıtlı sermayenin tamamını solucanlara yatırmak yerine sermayenin bir kısmı da gübre üretimi esnasında gerekli materyaller için harcanabilir.

Solucan fiyatları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Evinizin balkonunda veya bahçesinde nasıl üretim yapabilirsiniz? Görselleriyle birlikte anlatım için tıklayınız.

Solucan gübresi üretimini deneyimlediniz ve artık bir tesis hayali kuruyorsunuz. Bir gübre üretim tesisi kurulumuna örnek olarak burayı inceleyebilirsiniz.

Son olarak; yıllar önce Darwin’in solucanlar üzerindeki gözlemleri bu mucize hayvanlara olan sempatinizi arttıracak. İşte o yazı.