İki Genç Arkadaşın Organizasyon Şirketi: Funlife Organizasyon

0
356

Üniversite 1. sınıfta hayal ettikleri organizasyon şirketini kurdular. Şimdi yılda 20.000 kişiye hizmet veriyorlar. Nasıl başladılar? Karar verme sürecinde neler yaptılar? Tüm bu soruları Funlife Organizasyon’un kurucusu Korhan Balcı’ya sorduk. İşte sorular ve cevapları;

– Projenizden biraz bahseder misiniz?

Organizasyon hizmetinin esası; müşteri olarak seçilen kesimin isteklerine en iyi çözümü sunmak ve isteklerini önceden kestirip onlara yönelik programlar çıkartmak ve etkinlikler planlamaktır. Biz de 6 senedir bu işlerin içinde yetiştik. Üniversite zamanları zihnimizdekilerin olgunlaştığı dönemdir. Şimdi de çoğunlukla öğrencilere en iyi hizmeti kaliteli ve ucuza sunmak için çabalıyoruz, ahlaklı ve ilkeli bir ticaret esası benimseyip çalışmalarımıza devam ediyoruz.

– Sunduğunuz hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Kültür turları, tiyatrolar, konserler, yaz ve kış festivalleri, mezuniyet baloları, grup yemekleri, söyleşiler, eğitimler, liselere yönelik etkinlikler, seminerler vs.

– Şirket ismi nereden geliyor?

2 ortak kafa kafaya verip ne olabilir diye düşündük. İkimiz de farklı isimler bulduk. Organizasyon denilince insanların zihinlerinde hangi kavramların oluştuğunu göz önüne aldık. Bulduğumuz isimlerin birbirine uyumlu olacak parçalarını alıp yaptığımız işe de uygun olan “eğlenceli hayat”ı oluşturduk.

– Hangi sektöre/kitleye hitap ediyorsunuz?

Çeşitli kurum ve kuruluşlara ve çoğunlukla üniversite öğrencilerine.

– Hizmet ağınız nereleri kapsıyor?

Şimdilik sadece Türkiye’yi kapsıyor. 26 farklı şehirde temsilciliklerimiz mevcut.

– Hizmet veya ürünlerinizi kimler tercih ediyor?

Çoğunlukla 18-30 yaş aralığı ancak etkinliğe göre yaş aralığımız değişiyor. Çeşitli turlarımız 45-60 yaş aralığına da hedef alıyor.

– Türkiye’de ve dünyada sunduğunuz ürünler/hizmetler ile ilgili taleplerin artış oranı nedir?

Yüzdelik bir oran veremem ancak kaliteli etkinlikler planladığınızda artışı yakalıyorsunuz. Eğlenmek isteyen insanların sayısının azaldığını düşünmüyorum.

– Böyle bir yatırım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversite 1. sınıftan beri hayalimizdi kendimize ait organizasyon ve mühendislik firması kurup holding olmak. Okuduğumuz üniversitedeki potansiyeli de görünce böyle bir yatırım yapmaya karar verdik.

– Şu an kaç müşteriye hizmet veriyorsunuz?

Yıl boyunca yapılan etkinliklerimizde farklı yaş gruplarından 20.000 müşteriye hizmet veriyoruz.

– Sizi rakiplerinizden ayırt eden özellikleriniz nelerdir?

Kalite, tecrübe ve ilkeli çalışma prensibimiz bizi rakiplerimizden ayıran özelliklerimiz arasında. Genç ve dinamik bir ekip olmak ve çekirdekten yetişmiş olmak da bizi bir adım öne atıyor. Eğlendirmeyi bilen, halden anlayan ve samimi olmamız en büyük avantajımız.

– Şirketinizin yapısından bahsedebilir misiniz?

Hiyerarşik düzeni olmayan ama herkesin birbirine saygı duyduğu ve rolünü bildiği bir yapıya sahibiz.

– Ürün veya hizmet hazırlık sürecinden bahsedebilir misiniz?

Tabii ki gençlerin nabzını tutuyoruz. Hangi organizasyonların hangi etkinliklerin eksikliğini yaşıyorlar bunu ortaya çıkarıyoruz. Sonrasında hizmetlerimizi buna göre ayarlıyoruz. Ayrıca kendimizi müşteri olarak düşünüp hangi etkinlik gerçekleşse hoşumuza gider düşünüp hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.

– Kısa vadeli hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Önceliğimiz “organizsyon, etkinlik, plan-program” dendiğinde ilk akla gelen organizasyon şirketi olmak. Daha sonrasında temelleri sağlam bir holding olup Türkiye’yi tüm dünyada temsil etmek.

– Sektörünüze getirdiğiniz yenilikler nelerdir?

Belki adına yenilik denemez ancak unutulmaya yüz tutmuş bir değeri tekrar gün yüzüne çıkartmak için çalışıyoruz; KALİTE.

– Destek/yatırım aldınız mı?

Tamamen kendi emeğimizle; tabir-i caizse tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik.

– Fiyatlarınız konusunda bilgi verebilir misiniz?

Etkinlik ve organizasyon türlerine göre farklı fiyatlandırmalarımız var. Fiziksel bir şey üretip satmadığımız için belirli bir fiyat söyleyemiyorum.

– Hizmet kalitesi ve altyapınız konusunda bilgi verebilir misiniz? Öne çıkan özellikleriniz nelerdir?

İlk olarak kendimizi müşterinin yerine koyuyoruz. Planladığımız etkinliğin önümüze sunulduğunu varsayıyoruz. Memnuniyeti sağlamışsa biz bunu “kalite” olarak adlandırıyoruz. Kendi yaptığı yemeği yiyen restoran örneği gibi.

Funlife Organizasyon’la iletişime geçmek, ürün ve hizmetlerinden haberdar olmak için websitesini ziyaret edin: www.funlife.com.tr