Hayvancılık Sektörü için Alternatif Yem Düşündünüz mü?

0
288

Bilindiği üzere hayvancılık sektöründeki üreticilerin en büyük sorunlarından bir tanesi ucuz yem. Toplam giderler içerisinde yemler %66-%70 oranına tekabül ediyor. Ülkemizde kaba, ucuz ve bol yem üretimi gerçekleştirilemediği için yem açığı saman ve besin değeri düşük diğer yemlerle kapatılıyor. Bu duruma bağlı olarak süt ve et üretiminde istenilen sonuca varılamıyor. Tüm bunlar da tüketicinin alım gücünü etkilemektedir.

Bu soruna çözüm olarak son zamanlarda bahsi geçen çözümlerden biri pazar yerlerindeki ve meyve-sebze hallerindeki artıkların toplanıp silaj olarak değerlendirilmesidir. Sadece Türkiye’de her yıl 16 Milyar TL değerinde taze meyve-sebze israf edildiği düşünülecek olursa artıkların değerlendirilmesi ülkemiz ekonomisine de ciddi kazançlar sağlayacaktır. Konuyla ilgili proje geliştirmiş olan Mucit Türk İş Adamları Platformu’nun (MUTİAP) haberini okumak için tıklayınız.

Artıkları ister tazeyken yem olarak kullanabilirsiniz isterseniz de katık yem olarak kullanabilirsiniz. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesindeki bir grup akademisyenin konuyla ilgili yaptıkları akademik çalışmayı da aşağıdaki linkten inceyeleyebilirsiniz.

Pazar Yeri ve Meyve-Sebze Hali Artıkları Toplama İşi