30 Yıllık Bir Bakkal Esnafından Genç Esnaflara 4 Altın Tavsiye

0
217

Bakkallar mahallenin muhtarından sonra gelir. Mahallenin muhtarından önce geldiği zamanlar da olmuştur. Genelde bakkal denildiğinde orta yaşı geçmiş, emekliliğini bekleyen veya yaşlı, emekli olmuş bir profil göz önüne gelir. Yakın geçmişte bakkallar önemini kaybediyor gibi görünse de şu sıralar tekrar yükselişe geçtiği gözlemleniyor. Esnaflığa henüz adım atmış kişiler bu işi senelerdir yapanlara göre çok daha genç insanlar. Her ne kadar gün içinde birçok duyguyu ve olayı deneyimliyor olsalar bile, 30 yıldır bu işi yapan Nihat Amca’nın olmazsa olmazlarını dinlemekte fayda var.

1. Sabır
Bakkalınızda olacak veya bakkalınıza gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleyin. Önlemleri tabii ki alın ancak telaş duygusu birçok şeyi gözden kaçırmanıza sebep olabilir. Öfke doğuracak bir şey karşısında bile duruşunuzdan taviz vermeyin. Öfkeyi para kazandığınız yerden ne kadar uzak tutarsanız maddi ve manevi zararlarınız o kadar az olacaktır. Bazen birçok şey üst üste gelebilir. Hiçbir duygunun ve durumun kalıcı olmadığını düşünün ve bunlara tahammül edin.

2. Özveri
Unutmayın! Sizin bakkal dükkanı işletiyor olmanızın amacı para kazanmak. Dolayasıyla para kazanıp hayatınızı sürdürmek için bu amaç uğruna kendi yararlarınızdan vazgeçmelisiniz. Koltukta oturup telefonla ilgilenmek yerine bakkalınızın önünde birikmiş yaprakları veya tozları temizleyin. Küçük bir hareket gibi görünüyor olsa da bu sizin işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir ve müşterinin gözünde 1 adım öne çıkarsınız. Bakkal dükkanını bir saat önceden açıp uykunuzun bir saatlik bölümünden vazgeçme erdemi gösterebilirsiniz. 3-5 kuruşu aramayın. Güler yüzlü olun. Olamadığınız zamanlarda en azından öfkenizi belli etmeyin.

3. İş Takibi
Bakkal dükkanında bulunan ve eksik malları her gün gözden geçirin. Eksik malları o anki bütçenize göre acilen temin edin. Çünkü siz para kazanmanın yanında halkın ihtiyaçlarını da karşılıyorsunuz. Güne kaç parayla başladığınızı, günü kaç parayla bitirdiğinizi not alın. Harcamalarınız planlı olsun. Piyasaya yeni çıkmış ürünleri takip edin.

4. Motivasyon
Motivasyon her işte olduğu gibi esnaflıkta da çok önemli. Rutine bağladığınızı düşündüğünüz zamanlarda kendinizi motive edebilecek şeyleri sıralayın ve bakkal dükkanınızda yapılabilme ihtimali olanları yapın. Orada geçirdiğiniz zamanı keyifli hale getirmenin yollarını arayın. Yazın yapacağınız tatili düşünün veya akşam evinize gittiğinizde bir fincan kahve eşliğinde izleyeceğiniz bir sinema filmini. Ayrıca değişime inanın. İşinizi ilk günkü aşkla yapabilmenize olanak sağlayacak olanlardan biri de değişimdir. Unutmayın! Bu bakkal dükkanı sizin ekmek yediğiniz yer. Ona gözünüz gibi bakmadıkça müşteri kaybedecek ve belki bir gün bakkal dükkanını yok olmanın eşiğinde bulacaksınız.